شورای تایید صلاحیت و صدور گواهینامه

فراخوان دریافت گواهینامه مرکزی IRCCP

خوشحالیم به اطلاع برسانیم که خوشبختانه تلاش‌های چندساله انجمن به بارنشسته و همزمان با چهارمین گردهمایی ملی شب ان‌دی‌تی ایران اجرای استاندارد مرکزی تایید صلاحیت و صدورگواهینامه کارکنان آزمون‌های غیرمخرب (IRCCP) را شروع می‌نماییم.

با توجه به مشکلات و پراکندگی و ناهمگونی‌های فراوان درصدور گواهینامه‌های ان‌دی‌تی که باعث کم اعتباری کلیه گواهینامه‌ها شده است، انجمن از بدو تاسیس خود با استفاده از تجربیات انجمن‌های ان‌دی‌تی کشورهای پیشرفته و کمیته جهانی آزمون‌های غیرمخرب (ICNDT) اقدام به تدوین استاندارد مرکزی IRCCP نمود تا به تدریج کلیه گواهینامه‌ها در سطح کشور از یک مرکز معتبر و تخصصی صادر شود و اطمینان کلیه کاربران و ذینفعان را فراهم نماید.
کلیه مزایای استاندارد مرکزی IRCCP چیست؟

  1. در حال حاضر اغلب گواهینامه‌ها در سطح کشورمان مطابق رویه پیشنهادی انجمن آزمون‌های غیرمخرب آمریکا یعنی SNT TC 1A صادر می‌شود. اما در صدور این گواهینامه‌ها غالبا ضوابط انجمن ASNT رعایت نمی‌شود و از طرفی باپایش‌ها و سختگیری‌هایی که اخیرا توسط انجمن ASNT صورت می‌گیرد صدور این نوع گواهینامه‌ها به تدریج غیرممکن خواهد شد. افزون بر این، رویه پیشنهادی فوق صرفا جهت صدور گواهینامه‌های نوع کارفرمایی تدوین شده است. یعنی هر کارفرما باید صرفا برای کارکنان خودش و بر اساس یک دستورالعمل مکتوب (Written Practice) که مختص خودش است و با همکاری یک کارشناس سطح ۳ تنظیم شده است، گواهینامه کارکنان خود را صادر نماید و در این گواهینامه باید نام کارفرما ذکر شود که متاسفانه این روند غالبا رعایت نمی‌شود. بعبارت دیگر این نوع گواهینامه‌های صادره توسط یک کارفرما، در نزد کارفرماهای دیگر اعتبار ندارد. اما در مقابل گواهینامه IRCCP یک گواهینامه نوع مرکزی است که توسط انجمن صادر می‌شود و در همه جا و نزد همه کارفرماها از اعتبار برخوردار خواهد بود.
  2. مراحل صدور این گواهینامه، تحت پایش و نظارت دقیق شورای تایید صلاحیت و صدور گواهینامه انجمن خواهد بود. این شورا متشکل از گروهی از با سابقه‌ترین متخصصان سطح ۳ کشور است که داوطلبانه این مسئولیت را پذیرفته و بر اساس آیین‌نامه شورا عمل می‌نمایند. مسلما با این تمهیدات امکان هر نوع خطا و انحراف، به صفر میل خواهد کرد. بدین ترتیب به تدریج اعتماد و اطمینان کلیه کاربران، کارفرمایان و مصرف کنندگان را نیز به ارمغان خواهد آورد.
  3. مهم‌تر از همه موارد، مطابق برنامه‌ریزی انجمن، استاندارد IRCCP در یک روند سریع و طی یک دوره گذار، با استاندارد جهانی ISO 9712 که هم اکنون در کشور ما نیز با ریاست همین انجمن نسخه ملی آن تدوین شده است، هماهنگ و منطبق خواهد شد. در این رابطه، توافقنامه چند جانبه جهانی موسوم به MRA با کمیته جهانی آزمون‌های غیرمخرب (ICNDT) توسط این انجمن منعقد گردیده و مذاکرات و توافق با مرکز ملی تایید صلاحیت کشور (NACI) نیز بعمل آمده است. در همین راستا، فرآیند استقرار و دریافت استاندارد ISO 17024 نیز در حال حاضر بسرعت در دست اقدام است که متعاقب آن انجمن بعنوان تنها مرکز تایید صلاحیت و صدور گواهینامه کشور (Certification Body) مطابقث با استاندارد جهانی و ملی ایزو 9712 به رسمیت شناخته خواهد شد.
  4. مذاکرات اولیه همراه با ارائه مدارک و مستندات با نهادهای حاکمیتی و کارفرمایی از جمله سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان انرژی اتمی ایران، سازمان هواپیمایی کشوری، نظام مدیریت یکپارچه دارایی‌های فیزیکی وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، صنایع ملی پتروشیمی ایران، شرکت نفت فلات قاره، شرکت نفت وگاز پارس، سازمان نظام مهندسی کشور و غیره نیز بعمل آمده است که مورد استقبال واقع شده و حمایت خود را از این استاندارد مرکزی اعلام نموده‌اند.لذا انجمن قصد دارد در اولین قدم در یک دوره انتقالی چند ماهه گواهینامه‌های موجود را ارزیابی کرده و در یک فرایند نه چندان سخت گواهینامه IRCCP را برای دارندگان گواهینامه‌های معتبر صادر نماید. در همین راستا از کلیه دارندگان گواهینامه‌های معتبر سطوح ۱و۲و۳ دعوت می‌نماید با پر کردن فرم‌های مربوطه درخواست خود را به انجمن ارائه نمایند. کلیه درخواست‌ها، بصورت یک به یک، توسط شورای تایید صلاحیت و صدورگواهینامه انجمن بررسی خواهد شد و نتیجه و شرایط صدور گواهینامه طبق ضوابط و آیین‌نامه‌های مدون و تنظیم شده، به متقاضیان اعلام خواهد شد.
    ضمنا متقاضیان فاقد گواهینامه نیز می‌توانند درخواست خود را به انجمن ارسال نمایند تا مطابق استاندارد IRCCP مراحل تایید صلاحیت و صدورگواهینامه را طی نمایند.

شورای تایید صلاحیت و صدور گواهی‌نامه (Certification Management Council) یا به اختصار CMC، یکی از مهم‌ترین شوراهای انجمن است که از بدو تاسیس انجمن فعالیت خود را شروع نموده است. این شورا متشکل از نمایندگان انجمن NDT ایران، مصرف کنندگان، عرضه کنندگان، بخش‌های دولتی و کلیه اعضای علاقه‌مند به حوزه آزمون‌های غیرمخرب خواهد بود که بر اساس گواهی‌نامه NDT و تجربیات کافی و مرتبط، مطابق با آیین‌نامه داخلی شورا، انتخاب می‌شوند. در حال حاضر این شورا با حضور متخصصین و کارشناسان مجرب دارای گواهی‌نامه سطح ۳ آزمون‌های غیرمخرب تشکیل شده و اهداف و سیاست‌های کلی زیر را دنبال می‌نماید:

  • ایجاد، توسعه و مدیریت برنامه صدور گواهی در کشور
  • تهیه و نگهداری محتوای فنی برنامه صدور گواهی در کشور
  • تهیه و نگهداری منابع امتحانی (بانک سوالات و نمونه قطعات)
  • نظارت و کنترل فرایند آزمون و صدور گواهی بر اساس برنامه مدون

گذراندن دوره‌های آموزشی مناسب، قبولی در آزمون کتبی و عملی و نیز داشتن تجربه کاری کافی و مرتبط، سه شرط تعیین کننده “صلاحیت یا شایستگی ۱ ” یک فرد برای اجرای یک روش یا فن غیرمخرب است. اگر فردی هر سه شرط فوق را کسب نماید، به اصطلاح “احراز شرایط یا تایید صلاحیت۲ ” شده است و پس از آن می‌تواند “گواهی‌نامه بازرسی” دریافت کند. به فرایند صدور و اعطای گواهی‌نامه بازرسی فرد احراز شرایط شده، “گواهی کردن۳ ” گفته می‌شود.
نظام­ ها و استانداردهای متعددی برای تعیین الزامات احراز شرایط و گواهی کردن کارکنان آزمون‌های غیرمخرب وجود دارد که به‌طور کلی به دو دسته اصلی یعنی” نظام‌های داخلی یا کارفرما محور۴ ” و” نظام‌های مرکزی یا شخص سوم۵ ” تقسیم می‌­شوند.


۱Competency
۲Qualification
۳Certification
۴Employer-based or In-House Systems
۵Central or Third Party Systems

انتخاب فایل
درخواست شما ثبت شد و در اسرع پیگیری خواهد شد. باتشکر
ارسال درخواست با خطا مواجه شد. لطفا دوباره تلاش کنید یا به مدیرسایت اطلاع بدهید. باتشکر از صبوری شما